fbpx
İlişkiMutlulukYaşam Tarzı

Aşkın Cazibesi

AŞKTA VE EVLİLİKTE BİZE NELER OLUYOR?

Gelin yapılan araştırmalara göre partnerlerimizi neye göre seçiyoruz birlikte biraz bakalım, ne dersiniz? Canlı bir cilt, ışıldayan gözler, gür ve parlayan saçlar, diri vücutlar, kalın dudaklar,pembe yanaklı kadınlar genelde erkekleri cezp ediyor. Bunun sebebi hovardalık, serserilik veya salt çekicilik değil- dir. Bu nitelikler gençliğin ve sağlıklı olmanın işaretidir. Bu özelliklerde kadının doğurganlık döneminin doruğunda oldu- ğunun göstergesidir… Bilinçaltı yine devreye girmiştir ve er- keği harekete geçirmiştir. Kadınlar ise eşlerini daha farklı bir bilinçaltı düzeyde seçmektedirler. Erkeğin genç gözükmesinin üremeye olankatkısı kadınlar kadar temel işleve sahip değildir. Kadınlar eş seçerken içgüdüsel olarak, erkeğin şu özelliklerine dikkat eder: Diğerlerine hükmedecek, avdan eve getirecekleri pay diğerlerininkilere oranla daha fazla olacak. Ailenin hayat- ta kalmasını sağlayacak olan erkekteki egemen olma yeteneği kadını erkeğe yakınlaştırır. Bir kadının gençliği ve fiziksel gö- rünümü ile erkeğin gücü ve sosyal statü eş seçiminde oldukça etkilidir. Aşka dair eğilimlerimizingelişmesinde biyolojik fak- törler başrolü kapmış olsalar bile, âşık olmak için de yine ilkel beynimizin devreye girdiğini görüyoruz. Bizim en iyi şekilde hayatta kalmamızı ve neslin devamını sağlayabileceğimiz eşleri bulmamızı sağlıyor. Bu işlemi o kadar hızlı bir şekilde datasın- daki verilerle tarayıp yapıyor ki, bilinçaltının bu çalışkanlığını takdir etmeden geçemeyeceğim.

Psikolojik bazı kuramlara göre bizler eş seçerken, az çok dengimiz olan insanları tercih ediyoruz. Kendimize bir eş bul- mak için “ara ve bul” konumundayken, zarafet, cazibe, mali statü, sosyal sınıf açılarından da tıpkı ortaklık kurmayı plan- layan şirket yöneticileri gibi, birbirimizi titizlikle ölçüp biçi- yoruz. Psikolojik diğer bazı kuramlara göre ise bizler kendimize eş olarak öz-imgemizi yüceltecek kimseleri seçiyoruz. Burada belirleyici olan “Bu insanla görülmemin öz-duygum üzerinde nasıl bir etkisi olur?” sorusudur. Bizler bu kuramların belirtti- ğinden çok fazla ayırıcı beğeniye sahibiz. Yani bizler kendimi- ze eş ararken iç zorlanımlarımızın etkisiyle bir dizi olumlu ve olumsuz kişilik özelliğini kendinde toplamış son derece özgül bir eş arıyoruz. Şimdi anladın değil mi Efeciğim niye Derya’nın yaşamında olduğunu?

Bircan Yıldırım

Bircan Yıldırım çok satan kitaplarım 'BEN KAZANMADAN BİTMEZ, HAYAT CESURLARA TORPİL GEÇER, YAŞAM TERAPİSİ VE DUYGUSAL ZEKA ' okurları tarafından da çok sevilen bestseller kitaplarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu