fbpx
İlişkiMutlulukYaşam Tarzı

Bir Mutluluk Hikâyesi

Hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, artık mutlu olmak istiyorum demiş ve aramaya koyulmuş. Ne yaptıysa da mutluluğu yakalayamamış. Kimden yardım istesem diye düşünürken, uzak bir diyarda, zengin bir bilgeyi önermişler. Bu bilge aklı, bilgisi ve malı ile ün salmış zengin birisiymiş. Kim yardımına gelse sorularına cevap verip derdine derman bulmadan geri göndermezmiş. Bu bilgeden yardım istemeye, mutluluğu nasıl yakalarım diye sormaya karar vermiş. Uzun bir yolculuktan sonra bilgeyi bulmuş, ancak kapısında derdine derman arayanlardan oluşan çok uzun bir kuyruk varmış. Bilgenin gerçekten sorusuna doğru cevap vereceğine inanmış, beklemeye başlamış.

Sonunda sıra ona da gelmiş ve bilgeye mutluluğu nasıl yakalarım diye sormuş. Bilge bu soruyu cevaplarsa sıradaki diğer insanların beklemekten sıkılacağını düşünmüş, adamlarından bir kaşık istemiş ve içine iki damla yağ damlatmış, sonra demiş ki:

“Sarayımın her yerini gez ve sonra tekrar gel ama sarayımı gezerken yağı dökmeden bu kaşığı ağzında taşıyacaksın.”

Adam sorusuna hemen cevap almadığı için biraz şaşkın tamam demiş, sarayı gezmiş, bilge gelmiş, bilge bakmış yağ hâlâ kaşıkta, demiş ki:

“Aferin yağı dökmemişsin güzel, peki sarayımın güzelliklerini anlat bakalım, sarayımda neler gördün?”

Adam yağı dökmeyeceğim diye uğraşmaktan pek dikkat edememiş, bir şey diyememiş. Sonra bilge, “Olmadı, yağı dökmeden, kaşığı tekrar ağzında taşı, bu sefer sarayımdaki güzelliklere dikkat et, sonra tekrar gel” demiş.

Adam ne yapalım deyip tekrar kabul etmiş. Her yeri gezmiş, bu sefer sarayın güzelliklerinden çok etkilenmiş. Sonra ağzında kaşıkla yine bilgenin yanına gelmiş. Bilge sormuş:

“Sarayın güzelliklerini gördün mü, anlat bakalım.” Adam bu sefer hayran kaldığı güzellikleri anlatırken bilge onun sözünü kesmiş ve demiş ki: “Güzel, peki ama yağ nerede?” Adam sarayı hayran hayran dolaşırken yağı tamamen unutmuş, utana utana, sıkıla sıkıla bilgeye demiş ki: “Şey… yağı dökmüşüm.”
Bilge bizimkine anlamlı bir bakış atmış ve demiş ki: “Mutluluk hayatın bütün güzelliklerini yaşamak, tadınıkarmak ve sorumluluklarına, kaşıktaki yağ gibi sahip çıkmaktır.” Adam mutluluğun sırrına ulaştığı için sevinmiş, bilgeye teşekkür etmiş ve bilgenin huzurundan ayrılmış.***

Yaşama bütün olarak bakmayı öğrenmeliyiz. Bazen bir bütünün içinde o kadar küçük bir parçaya takılıp kalabiliyoruz ki, gözümüzün önündeki güzellikleri göremiyoruz. Yaptığım çalışmalarda bir kez daha gördüm ki özellikle işyerlerinde insanlar, bütünü göremeyip olumsuz bir olaya gereğinden fazla odaklanıp, büyütebiliyorlar. Kişinin çevresinde çok güzel insanlar olabiliyor, maaşı istediği miktarda olabiliyor ama tüm bu güzellikleri bırakıp oradaki bir kişiyi ya da olayı kafaya takabiliyor. Bütün dünyanız artık o olumsuz durumu izlemek olabiliyor. İzlemek de yetmiyor, bir arkadaşınızla sürekli o durum hakkında konuşuyorsunuz. Unutmayın odaklandığınız şeyi büyütürsünüz.
Mutlu insan, güzellikler ve sorumluluklar içinde hayat cambazı olarak dengeyi bulandır

Bircan Yıldırım

Bircan Yıldırım çok satan kitaplarım 'BEN KAZANMADAN BİTMEZ, HAYAT CESURLARA TORPİL GEÇER, YAŞAM TERAPİSİ VE DUYGUSAL ZEKA ' okurları tarafından da çok sevilen bestseller kitaplarıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: