Duygularını Yönetebilirsin !

Duygularını Yönetebilirsin ! Çoşkuyla yaşamak mı istiyorsun ? Önce kendimizi sonra diğerlerini hissetmemeye başladık. Kendimizle çocuklarımızla eşimizle sevgilimizle kısaca tüm sevdiklerimizle coşku dolu yaşayabilmek için harekete geçmeliyiz.

Bunun için öncelikle:

  • Kendi yüreğinin sesini dinlemeyi öğrenmelisin. Bunu nasıl yapabilirim dediğinizi duyuyorum. Hemen size benim hergün yaptığım 10 dakikalık çalışmayı paylaşıyorum. Sessiz bir odaya geçin. Gözlerinizi kapatın. Elinizi kalbinizin üzerine koyun. Burnunuzdan bir gülü koklar gibi yavaşça aldığınız nefesinizi ağzınızdan bir mumu üfler gibi yavaşça verin.
  • Şimdi hisset kalbinin atışını yüreğinin sana fısıldadıklarını hisset! Acını, sevincini, hayal kırıklılıklarıın, mutluluklarını, hüzünlerini kısaca hisset. Zihninizden yola çıkan pembe bir ışığın kalbinize doğru yol aldığını imgeleyin. Bu ışık yüreğinize ulaşırken içinizde dönüşen duyguları hissedin.
  • Şimdi bu hissettiğiniz duygularınızın nereden geldiğini nasıl ve neden oluştuğunu anlamaya çalışın. Örneğin eşinize kızıyorsunuz. Aslında bu öfke duygusunun arkasında sıkışmışlık,hızlanma yetişememe belki değersizlik duyguları var. Belki çocukluğunuzdan tetiklenen bir duygu hiç suçu olmadığı halde eşinize yansıyor olabilir. İşte burada kendinizi sorgulamalısınız. Ben gerçekten şu anda neye kızıyorum. Kızmam için şu anda gerçekçi bir duygu var mı? Sabırsızlık aslında içiçe geçmiş duyguların sonucu ortaya çıkan bir süreçtir. Ancak bu duyguların farkına vararak bu duyguları ayırarak duygularınızı dolayısıyla kendinizi yönetebilirsiniz. Hatırlayalım bizim en büyük düşmanımız zihnimizdir. Öfke, sabırsızlık anlarında çoğu zaman geçmişin tüm pisliklerini sürükler önümüze getirir. Artık bunları ayıklamak ve temizlemek gerekiyor. Yoksa geçmişin çöpleri, pislikleri şimdinin size sunduğu berrak tertemiz suları da çerçöple dolduracaktır.
  • Peki bu duyguları fark edince ne yapacağız? Bu duyguları yönetbilmek ve dönüştürebilmek işte en önemli basamak. Duyguları dönüştürmek için bedeninizi çok iyi izlemeniz gerekir. Hissettiğiniz duygular önce bedeninizde sinyaller verir. Bedenimiz nasıl sinyaller verir. Nefes alış verişiniz değişir. Terleme, titreme,kalp çarpıntısı, yumruk sıkma vb. etkiler gözlemlenebilir. Bunu hissettiğiniz anda zihninizden geçen düşüncelere dikkat edin. Muhtemelen geçmişin çöplerini yine size sunduğunu göreceksiniz. Hemen zihninizde yeni bir çekmece açtığınızı bu çekmecenin içerisinde size sizin için en uygun alternatifi sunduğunu düşünün. Bu süreçte nefesinizi tutun. Nefesinizi tutarak şimdi ve buradayım diyin. Ozaman şimdinin berraklığını hissedecek şimdinin size sunduğu yeni potansiyalleri değerlendirebileceksiniz. Sevgiyle…
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.