Duygusal Zeka ve Empati !

Duygusal zekâ kavramının olmazsa olmazı olan “empati” kavramını gelin daha yakından tanıyalım. Kişinin kendi resminden çıkmadan başkasının resmine girebilmesidir diyebiliriz. Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Empati sayesinde insan ilişkileri gelişir. İnsanlar arasındaki kavgalar azalır ve zamanla yok olur. Sen harika empati yapıyorsun. Evet öğrenci arkadaşım, sen. Harikasın, devam. Arkadaşın sınavdan beklediğinin altında not alınca ona ne güzel destek oldun. Bu şekilde yaşamda çok başarılı olacağını iddia ediyorum. Anlamadım nasıl? Gerçekten mi arkadaşın sana sarılarak ağladı ve sen onun gözyaşlarını mı sildin? Bak şimdi beni de ağlatacaksın. Aman dikkat resmin içine fazla girmeye başlıyoruz. Çıkalım hemen resimden…

a) Empati Ne Değildir?

Empati kurarak, karşımızdaki kişinin rolüne girdiğimizde o kişinin rolünde kısa bir süre kalmalıyız. Daha sonra da bu rolden çıkarak kendi rolümüze geçebilmeliyiz. Aksi halde empati kurmuş sayılmayız. Bu durumda karşımızdaki ile özdeşim kurmaz (ona benzemek) sempati kurmuş oluruz. Bu durum empatiden oldukça farklı bir şeydir. Empati karşımızdaki ile özdeşleşmek, ona benzemek, sempati duymak demek değildir!!! Arkadaşım evet sen hemşire arkadaşım. Sana sesleniyorum.
Çok sempati yapıyorsun… Kendine bu şekilde zarar verirsin. Her hastayla sakın hasta olmaya kalkışma. Orada dur. Sadece karşındaki için en iyi olarak neyi yapabileceğine odaklan. Onun için en iyisini yap. Ayna nöronlarına dikkat! Biz sensiz ne yaparız? Sen bizim için çok önemlisin!

b) Empatinin Sempatiden Farklılığı

Empati kurduğumuzda karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini doğru anlamak oldukça önemlidir. Ancak bu aynı duygu ve düşüncede olmamız anlamına gelmez. Başka bir insanın sahip olduğu duygu ve düşüncelerin aynısına sahip olmak demek sempati duymaktır. Bu süreç empati süreci değildir. Karşımızdaki kişiye sempati duyuyorsak, onunla birlikte acı çekeriz ya da seviniriz. Yani ayna nöronlarınız harekete geçebilir, dikkat!!!

EMPATİ, AĞLAYAN İNSANLARI GÖRDÜĞÜNDE AĞLAMAYA BAŞLAMAK DEĞİLDİR. ONLARIN NİÇİN AĞLADIKLARINI ANLAMAYA ÇALIŞMAK VE ARDINDAN DA UYGUN TEPKİYİ VERMEKTİR.

Örneğin, ders çalışmaktan sıkılmış ve isteksiz bir öğrencinin yerine kendinizi koyup, siz de aynı duygular içine girebilirsiniz ki, buna sempati diyoruz.
Empati, o öğrencinin içinde bulunduğu duyguları hissetmektir. Daha sonra bu öğrencinin bu psikolojide olmasının nedenini doğru anlama ve anladığımızı da doğru aktarma sürecidir. Yine empati ve sempati arasındaki farkı şu örnekle bir kez daha net görebiliriz:

Sağlık personelinin, her hasta ve hasta yakınının duygularını aynı şekilde yaşaması doğru değildir. Ruh ve beden sağlıkları açısından düşündüğümüzde bu süreç oldukça da zararlıdır. Ancak, ötekinin acı, üzüntü, sıkıntı içinde olduğunu anladığını karşısındakine sözlü ve beden diliyle aktarabilme durumunda empati süreci gerçekleşmiş olur.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.