Empati Bize Yaşamda Ne Kazandırır?

İnsan tek başına yaşayamaz. İnsan ancak öteki ile var olabilir. Çağımızın en büyük sorunlarından birisinin empati yoksunluğu olduğunu düşünüyorum. İnsanlar yoğun çalışma saatleri, ekonomik koşullar yüzünden yalnızlaştı. Bu bizim en büyük mutsuzluk sebebimizdir. Çünkü kişi ancak kendisini ötekinde aynalayarak görebilir. İnsanın yalnızlaşması insanın doğal sürecine aykırıdır. Toplumsal şiddet ve kaosların altında yalnızlaşma, ikilikler vardır. Birey ancak öteki ile empati kurabilirse var olabilir.
Toplumda gördüğümüz birçok problemli insanın psikolojik olarak suçlu olduğu düşünülmektedir. Ben bu insanların çoğunun yalnızlaşma sonucu sapkınlaştığını düşünüyorum. Yalnızlaşan insan doğrusunu yanlışını, ahlaki değerlerini, vicdanını kaybeder. Kendisini suçlu, yetersiz ve kopuk görür. Bunun en güçlü çözümü ise; empati kurabilmektir. Bir an önce dostluklar kurmalı, ötekine güvenmeliyiz.

Konuşmak, sohbet etmek, anlaşılmak, iletişim kurmak bizim için en güçlü terapi yöntemidir. Örneğin yas olayında yapılan taziye ziyaretleri bizim kültürümüzde çok önemlidir. Ancak ne yazık ki yoğun kent hayatından dolayı bu kültürümüzde de çözülmeler görülmektedir. Oysaki bu yas sürecindeki taziye ziyaretleri yası tutan kişi için çok önemlidir. Yas insan psikolojisi açısından çok özel ve zor bir durumdur. Burada vefat eden kişiye karşı bilinçaltı düzeyde sevgiyle karışık kin ve öfke de hissedilir. Kişi, “Hani hayatı birlikte yaşayacaktık? Neden bırakıp gittin? Neden beni bu zor dünyada yalnız ve çaresiz bıraktın? Neden bu acıyı yaşamama sebep oldun?” gibi sevgiyle karışık kendisinin de anlamlandıramadığı bir öfke duyar. İşte burada bu suçun, bu öfkenin, ait olduğu yere teslim edilmesi gerekir. Bunu diğerleriyle yas tutarak ait olduğu yere teslim edemezse kendisine yöneltir. Böyle bir durumda kendisine ciddi zarar vermiş olur. Ancak kişi diğerleri ile yas tutarak bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilir.

Burada insanlar hemen terapiye koşuyorlar. Ancak terapiden ziyade bunun yakın çevre ile yaşanması gerekir. Ölüm karşısında yüreğinde yanan 40 mumun her geçen gün bir tanesi sönecek!!! İçinde sadece bir tek yanan mum kalacak. Ömür boyu içinde yanacak olan bu bir tane mumla da zamanla baş etmeyi öğreneceksin. Ancak, bu süreci ötekilerle yaşarsan sağlıklı bir şekilde atlatabilirsin. İçinde kalan bir tane yanan mumla yaşamayı ancak o zaman öğrenebilirsin.

Gördüğünüz gibi yaşamımızın her alanında sağlıklı birey ve sağlıklı toplum için sağlıklı empati yapmayı öğrenmeli ve geliştirmeliyiz. Yoksa kıskançlıklarımız, bencilliklerimiz, güvensizliklerimiz sonucunda kendi kendimizi zamanla yok edeceğiz.

Bir Empati Örneği

Benim çok sevdiğim bir empati örneğini sizlerle paylaşmak istiyorum: Judie Paxton isimli Amerikalı bir öğrenci ortaokul sıralarındayken bir arkadaşı ile tartışmaya başlar; kısa bir süre sonra bu tartışma büyür ve kavgaya dönüşür; “ben haklıyım, sen haksızsın” derken dövüşmeye başlarlar ve sınıf öğretmeni olaya el koyar. Tüm sınıf arkadaşlarının gözü önünde Judie’yi bir sıraya, diğer arkadaşını da tam karşısındaki diğer bir sıraya oturtur öğretmen. Aralarına bir masa ve masanın üzerine de bir nesne koyar ve sorar, “Bu nesne ne renk?” Judie, siyah diye bağırır, karşısındaki çocuk beyaz diye. Tekrar bir tartışma başlar çocukların arasında; öğretmen sınıfa sessiz olmalarını işaret eder ve bir müddet Judie ile arkadaşının tartışmasını izler. Tartışma büyümeye başlayınca, Judie ve arkadaşının yerlerini birbirleriyle değişmesini isteyen öğretmen “Şimdi söyleyin ne renk?” diye tekrar sorar. Her iki çocuk da ağızları açık, şaşkınlıktan bir müddet konuşamazlar. Çünkü nesnenin bu sefer Judie’ye bakan kısmı beyaz; diğer tarafı siyahtır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.