Eş Seçiminde Bilinçaltımızın Rolü

Bilinçaltının ilgi alanı kendisini korumaktır. Bilinçaltı bir kez alarma geçtiğinde sürekli olarak, ilk çağlardan beri sorulan o bildik soruyu sorar: “Güvende miyim?”

Bilinçaltınız güvenliğinizi sağlamak olan görevini yerine getirmek için çalışırken yeni beyinden farklı davranır. Aralarındaki çok önemli farklardan biri, bilinçaltının dış dünyaya dair sadece bulanık farkındalığının olduğu izlenimini vermesidir. Dıştan gelen olguların doğrudan algılanmasından yola çıkan yeni beynin (korteks) aksine bilinçaltının verilerini imgelerden, sembollerden ve yeni beynin ürettiği düşüncelerden elde eder. Böylece verilerini son derece genel kategorilere indirgemiş olur. Örneğin kocasının kendisini aldattığını bile bile mutsuz ve huzursuz bir evliliği sürdürmeye çalışan bir bayanın artık bilinçaltı devrededir. Ah ah! Umut işte sana anlatmak istediğim her şey burada. Yapbozun parçaları gibi nasıl da tamamlandı yaşam tablon değil mi? Peki tüm gerçeği öğrendin. Şimdi ne yapmayı düşünüyorsun? Yaşamında yeni kararlar alcak mısın?

Yine yapılan bazı bilimsel araştırma sonuçlarına göre; eşimizi seçerken aradığımız şeyin, bizi yetiştiren insanların baskın kişilik özelliklerinin olduğudur. Dış dünyaya dair farkındalığı bulanık bir görüntüden ibaret olan bilinçaltımız, çocukluk ortamımızı yeniden yaratmaya çalışıyordur. Bilinçaltımızın geçmişi yeniden canlandırmaya çalışmasının sebebi çocukluk yaralarının iyileşmesi için zorunlu bir gereksinimdir. Yine yapılan araştırmaya göre eşinize âşık olmanızın asıl sebebiniz oldukça ilginç. Eşinizin genç ve güzel olması, etkileyici bir mesleğe sahip olmasına âşık olmuyorsunuz. Âşık olmanızın asıl sebebi bilinçaltınızın eşinizi ebeveyninizle karıştırıyor olmasıdır. Bilinçaltınız, çocukluğunuzda yaşadığınız ruhsal ve duygusal travmaları iyileştirecek ideal adayı sonunda bulduğuna inanıyor.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.