Gündelik Hayatta Farkındalık İçin Tüyolar

Her gün farkındalık için size destek olabilecek bazı davranış örnekleri şunlardır:

  • Yavaşlayın.
  • Daha az konuşun.
  • Yapabildiğiniz ölçüde her seferinde sadece tek bir işi yapın, ayı anda birkaç işle uğraşmayın.
  • Günlük aktivitelerinizde nefesinize odaklanın.
  • Sakin bir kişiyi kendinize model alın. Sakin bir role bürünün.

Yemek yerken birkaç dakika ayırın ve bu yemeğin nereden geldiğini düşünün, mesela bir dilim ekmeğin içindeki buğdaya odaklanıyorsanız o buğday tanesinin tarlalarda büyüyüp serpilmesini, hasadının sapından ayrılmasını, öğütülerek un haline gelmesini, somun somun fırınlara girmesini, sizin tabağınıza gelmeden önce fırında ra ara yerleştirilmesini düşünün. Bu tür bir düşünceyi birkaç saniye içinde oldukça ileri götürmek mümkündür. Benzer şekilde aynı buğday tanesinde emeği olan insanları, aletleri, teknolojileri, hatta zaman içinde buğdayı evcilleştirip yetiştirmeyi öğrenen ataları bile düşünebilirsiniz.

  • Hayatınızı basitleştirin. Daha büyük mutluluklar için küçük zevklerden vazgeçebilin.

Tam anlamıyla uyanık değilse beyin etrafta neler olup bittiğinin farkında olamaz, bir insan yeterli uyku alamamış ise farkındalık geliştirmekte zorlanır. Dolayısıyla yorgunken bir şeylere dikkat etmeye çalışmak çok zordur.

Farkındalığın kendisi olun. Farkındalığınız sağlamlaştıkça siz de giderek farkındalığın kendisine dönüşeceksiniz. Farkındalık sanki bir ekrandır ve zihin nesneleri de bu ekran üzerindeki görüntülerdir.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.