Konsantre Olmanın Önemi

Konsantre olmak, çalışırken şimdiyi yaşamanın psikolojik anlamıdır. Başka bir deyişle konsantre olmak, düşünceleri aynı noktaya toplayarak bir işe yoğunlaşabilme halidir. Bir şeye konsantre olan insanın dikkati en üst düzeye çıkar. Dikkat, aklın ışığıdır, akla yol gösterir. Tüm enerjinizi ve dikkatinizi toplayarak bir iş yapıyorsanız, düşüncelerinizde şimdiyi yaşıyorsunuz demektir. İnsan tüm dikkatini yaptığı işe vermelidir. Böyle çalışan insan, adeta kendinden geçerek yaptığı işe dalıp gider. Onda zaman ve mekân düşüncesi kaybolur. Bütün dikkatimizi yaptığımız işe odaklamayı öğrenmeliyiz. Verimliliğin de, yapılan işten zevk almanın da sırrı budur. Bilincin yalnızca yapılan işe odaklanmasına Doğu öğretisinde “Zen Sürekliliği” denir. Bu konuda güzel bir Zen öyküsü var.

İki Zen dervişi, bir nehrin kenarında sohbet ediyormuş. Onlardan biri, “Benim ustam, bu nehrin üzerinden yürüyerek karşıya geçebilir” demiş. Diğer Zen dervişi, “Bu da bir şey mi? Benim ustam yemek yerken, sadece yer; otururken, sadece oturur; dua ederken, sadece dua eder!” demiş. Düşünceleri aynı noktaya odaklamayı öğrenmek, çok disiplinli bir çalışmayı gerektirir. Zaten delilikle dâhilik arasındaki en önemli fark da bu noktadır. Delinin düşünceleri en uç noktalardadır ve oldukça dağınıktır. Dâhinin düşünceleri ise aynı noktadadır, bir merkezde toplanmaktadır. Her işte konsantre olmak çok önemlidir. Örneğin, içtenlikle yapılan bir niyette konsantre olmak. İnsan tam konsantre olduğu bir niyette, yüreğinin sıcaklığını tüm varoluşuyla hisseder. Şimdiyi yaşamak hem verimlilik hem de mutluluk için oldukça önemlidir.

Farkındalık yoluna bulunduğunuz yerden başlarsınız, sonra zamanla çaba göstererek ve beceriyle erdem, farkındalık ve bilgelik adım adım güç kazanır. Kendinizi daha mutlu daha sevgi dolu hissedersiniz. Bazı geleneklere göre zaten sahip olduğumuz, doğamızdan gelen bu özelliklerin gün yüzüne çıkması bazıları içinse aklımızın ve bedenimizin aydınlanmasıdır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.