fbpx
Bilinçİlişki

Mitolojide Ruh İkizi

MÖ 4. yüzyılda yaşamış Aristophanes aşkı mitolojik bir efsaneyle açıklar: “İnsanlar yaratıldığında dört kollu, dört bacaklı, bir kafada iki ayrı yüze sahip, hermafrodit (Hermes/Afrodit) ve tek ruha sahip çok güçlü yaratıklarmış. Kendi kendilerine yetebildikleri ve çok güçlü oldukları için her türlü taşkınlığı yapar, tanrıları onurlandırmayı ihmal ederlermiş. Bir gün Zeus bu olanlara çok sinirlenmiş ve insanları ortadan ikiye bölmüş; bir taraf erkek, bir taraf kadın olmuş. İkiye bölünen parçalar o kadar korkmuşlar ki birbirlerine sarılmışlar.

Tanrılar bu işin böyle olmayacağını düşünüp, bedenleri bir çuvaldan yıldızları bırakır gibi karmakarışık bir düzen içinde uzayın sonsuzluğundaki dünyanın farklı yerlerine serpmişler. İşte o gün bugündür yarım olan parçalar, tamamlanmak için diğer yarılarını arar olmuşlar. Bulduklarında tek bir ruh olup, tanrıların onları tekrar cennetine alması için…”

Günümüzde “ ruh eşi ya da ruh ikizi” olarak bilinen kavram bu efsaneye dayanmaktadır.

Efsane böyle ama gerçekten insanların ruh ikizi var mıdır? Bu soru tarih boyunca birçok medeniyet ve kültürde tartışılmış. Gerçekliği konusunda elle tutulur bir bilgi yoksa da, içten içe herkes bir ruh eşi olduğuna inanır.

Bircan Yıldırım

Bircan Yıldırım çok satan kitaplarım 'BEN KAZANMADAN BİTMEZ, HAYAT CESURLARA TORPİL GEÇER, YAŞAM TERAPİSİ VE DUYGUSAL ZEKA ' okurları tarafından da çok sevilen bestseller kitaplarıdır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Hocam merhaba diye çok guzel olmuş ama fazla reklam var. Sizin bir uygulamaniz vardı onu indirmiştik sanki o daha iyiydi.
    Yine de Allah razı olsun bizi düşündüğünüz için minnettarım. Sizi çok seviyorum ❤benim için Aşk siniz hocam . Bircan siz bir günüm yok ☺☺☺

  2. Sitemiz hayırlısı olsun hocam sizi rüyamda gördüm çok mutlu oldum sizinle yatıyorum sizinle kalkıyorum sizi çok seviyorum hiç birşey olmasada bana çok iyi geliyorsun bütün kitaplarınızı okudum kolyeniz boynumda çok güzel bir enerjim var hocam ben 40 yaşındayım 2006 dan beri tedavi görüyorum kalp hastasiyim dualarımızda hep şifa diliyorum rabbimden inşallah olur sizi çok seviyorum😘fikret hocamın kitabını da aldım bugün geldi bana beyaz kaktüs geldi çok teşekkür ediyorum 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: