Okul Öncesi Dönemde Nefesin Önemi

Okul Öncesi Dönemde Nefesin Önemi: Hayatı çocuklar, bilişsel, fiziksel ve sosyal açıdan gelişimlerini 6 yaşına kadar büyük ölçüde tamamlamış oluyorlar. Hayatın ilk 6 yılında beyinde her saniyede 700 yeni nöron bağlantısının oluşması bu dönemin en can alıcı noktası. Çocukta zeka gelişiminin %70 lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi bu yaşta gelişir. Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi dönemin rolü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu dönemdeki sapma ve olumsuzluklar çocuğun bütün yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Çocuklarımız, doğdukları anda nefeslerini en mükemmel haliyle alırken, maalesef 4-5 yaşlarında, farkında olarak ya da olmayarak üzerlerinde kurulan ailevi ve toplumsal baskılar , korkular sebebiyle nefes alışkanlıkları bozulmaya başlıyor. Bu süreçte diyafram nefesini ve burundan nefes alma alışkanlığını kaybederek, en temel yaşam kaynağımızdan tam olarak faydalanamaz hale geliyorlar. Zamanla stres, panik atak, kaygı, endişe,öğrenme bozukluğu, depresyon, mutsuzluk gibi birçok olumsuz etkinin oluşumuna sebep olan üst solunumu(sempatik sistemi) kullanmaya başlıyorlar. Diğer taraftan üst solunumu tamamen bırakıp sadece diyafram nefesini kullanmaya başlayabiliyorlar. Böyle durumda da kiloda artış, hayattan zevk alamama, obezite, dikkat bozukluğu gibi semptomlar geliştirebiliyorlar.

Çocuklarımızın, bilinçaltının oluştuğu 0-7 yaş döneminde doğru nefes almayı yeniden hatırlatarak, fizik bedenlerin enerjisini karşılayacak yeterli oksijenin vücuda alınmasını, organlarının daha iyi beslenmesini, duygu ve düşüncelerinin kontrolünü sağlatabilmek mümkün. Çocuklarımızın bilinçaltına bu küçük yaşlarda “doğru nefes alma” becerisinin yeniden kodlanması, onları hayatta bir adım öteye götürebilecek önemli bir çalışmasıdır.

  • “Doğru Nefes” Alma ve Nefes Teknileri’ ni Öğrenmek Çoculararımıza Neler Sağlamaktadır :Doğru nefes almak ve Nefes Teknikleri’ni öğrenmek çocuklarımıza neler kazandırır?
  • Fizik bedenin enerjisini karşılayacak yeterli oksijenin vücuda alınmasını, organlarının daha iyi beslenmesinin sağlanması
  • Öfke, kaygı, stres kontrolü sağlamaları,
  • Duygularını daha net anlamlandırabilmeleri ve ifade edebilmeleri,
  • Okula uyum sağlama sürecinde kaygılarının azaltılması
  • Dikkat eksikliği & konsantrasyon bozukluğunun en aza indirgenmesi
  • Okul çağındaki çocuklarda sınav heyecanının ve kaygısının en aza indirgenmesi,
  • Uyku bozukluklarının en aza indirgenmesi
  • Özgüvende artış
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.