Siyah Kar Taneleri!!!

Ekrem, bana geldiğinde daha yeni boşanmıştı eşinden. Ne yapacağını bilmediğini ve kendisini boşlukta hissettiğini anlatıyordu. Bu yaşamda ne kalmaya ne gitmeye gücüm yok, sanki arafta kaldım diyordu, buğulu gözleriyle. Sevmediğimi düşündüğüm birisinden ayrılmak neden beni böylesine yıprattı, ben kendime anlam veremiyorum. Neden ayrıldığınızı anlatabilir misin? dediğimde şunları söyledi:

Her gün kavga ediyorduk, birbirimizin düşmanı gibi sürekli açıklarını bulup küçük düşürmeye çalışıyorduk. Kim ayrılmayı daha çok istedi? dediğimde ise, ”O” dedi ve devam etti: Aslında ben de ayrı kalınca daha özgür olacağımı düşünmüştüm, yapmayı düşündüğüm ve yapamadığım birçok şeyi gerçekleştirecektim, bu bahane ile. İstediğim gibi arkadaşlarımla futbol maçı düzenleyip, il dışı, yurt dışı tatillerine tek başıma gidecektim, yeni sevgililer bulup heyecan katacaktım, yaşamıma. İstediğim saatte eve gelip gidebilmek ve birilerine hesap vermemek müthiş keyif verici bir duyguydu benim için. Ama şimdi hiçbir şey beklediğim gibi olmadı, ben evden dışarı çıkmak istemiyorum.

Kendimi çok yalnız ve kötü hissediyorum. Yalnızlık kötü bir şeymiş, insanın boğazı düğümleniyor bir lokma ekmek bile yemek istemiyor. Neden sevmediğimi düşündüğüm birisinin yokluğu benim içimi bu kadar acıttı? Ben ne istiyorum? Kavga etmeyi bile özledim. Eskiden ofiste öğle yemeklerine ben arkadaşları çağırırdım, beraber giderdik. İş çıkışında arkadaşlarla yakın bir cafe de küçük birşeyler içmek, üçbeş laf etmek beni ne çok mutlu ederdi, keşke zaman ilerlemese biraz daha sohbet etsek derdim. Yanlış anlamayın erkek erkeğe siyaset, araba, maç muhabetleriydi bunlar, karıkız muhabbeti falan değildi yani . Şimdi hiçbirisini yapmak istemiyorum, karanlık odamın karanlık yatağına gidip boş duvarlara gözlerimi dikip saatlerce bakmak istiyorum sadece. Bana neler oluyor kendimi tanıyamıyorum diye başını avuçlarının içine alıp düşünmeye başladı. Bir süre kendi halinde düşünmesine izin verdikten sonra seansımıza devam ettik. Bu yaşadığın deneyimi sebepsiz yere yaşamadın, yaşadığın her şeyin bir anlamı, önemi ve sana öğretmek istedikleri var , sence bu deneyimi niye yaşamış olabilirsin? diye sordum. Düşündü, sorumu cevapladı ve ona tekrar şu soruyu sordum:

Bu süreçte küllerinden yeniden doğmayı mı istersin? yoksa yalnızlık ve kendinle yüzleşme duygundan kaçıp yeni geçici limanlar mı bulmak istersin kendine? Bana şunları anlattı: Evet ben istemediğim bir ilişkiyi sürdürüyordum bu doğru, ayrılmakta hata yapmadım. Ama şunu farkettim yalnız kalmaktan korktum ben, bir hiç gibi gördüm kendimi, aslında terk edilmek koydu bana onu hazmedemedim. Onun ayrılmayı daha çok istemesi ve ardına bile bakmadan çekip gidebilmesiydi beni üzen. Hiç mi hatırım yoktu, emeğim yoktu bir damla bile gözyaşı dökmedi.

Hani ne bileyim bizim toplumda kadınlar sulu gözlüdür biraz üzülürler ağlarlar, falan diye düşündüm herhalde. Ancak o ne bir damla gözyaşı döktü ne de üzüldü benden kurtulmanın rahatlığı vardı; omuzlarında ve gözlerinde bunu hissettim ben , ben aslında bunu kaldıramadım. Belki Türk filmlerinde ki gibi ben ayrılmak isteseydim ve o ayaklarıma kapansaydı bunların hiçbirini hissetmiyecektim. Oysaki yeniden güçlenip varolabilmem için gerçekten değişmeyi istiyorum. İşin kolayına kaçmayacağım, yeni geçici limanlara sığınmayacağım. Yeniden doğmayı göze alıyorum!!! Çalışmamız bitip odadan ayrılırken birden geri döndü , tekrar yerine oturdu ve şöyle dedi:

Siyah kar tanelerinin çok güzel olabileceğini düşünüyorum, beyaz kar tanelerine dönüşebilme cesaretleri varsa !!! (Not: Etik değerler doğrultusunda danışanın ismi değiştirilmiştir. )

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.